zdroj: Shutterstock.com
Péče o tělo

Ucpané póry dokážou pěkně potrápit. Jak proti nim efektivně bojovat?

Pavlína Klaudová
13.02.2024

S ucpanými póry bojujeme dnes a denně a problém jejich výskytu je poměrně rozšířený. Někoho trápí více, jiného méně, ale určitě nejsou nic příjemného a to hlavně z estetického hlediska. Jste náchylní k jejich společnosti? Zde jsou základní informace o ucpaných pórech a o cestách, jak se jich úspěšně zbavit.

Co jsou vlastně póry a proč se rády ucpávají?

Póry jsou malé otvory na povrchu kůže, které uvolňují kožní maz, který přirozeně hydratuje naši pokožku a pomáhá jí zachovat pružnost. Jejich dobré fungování je důležité pro zachování zdravé pleti. Ucpané póry, lidově známé pod pojmem „černé tečky“ jsou jedny z nejčastěji se objevujících nedokonalostí smíšené až mastné pleti. Přestože se jedná o nepříjemnou estetickou vadu, nejsou nevratné a dá se s nimi celkem dobře pracovat tak, aby byly úspěšně eliminovány. 

Černá tečka se také nazývá „komedo“, vzniká, když mazová žláza připojená k vlasovému folikulu v kůži produkuje nadměrné množství kožního mazu. Ten stoupá na povrch kožní vrstvy epidermis, na úrovni rozšířených pórů, mísí se s odumřelými buňkami a dalšími nečistotami přítomnými na obličeji. Při kontaktu se vzduchem tato směs oxiduje a zčerná. Zvýšený výskyt ucpaných pórů má vícero příčin, může za nimi stát hormonální nerovnováha, užívání některých druhů léčiv, kouření, špatné hygienické návyky. Používání komedogenních složek nebo příliš agresivní kosmetiky tento problém rovněž zhoršuje. 

Dobré návyky pro eliminaci ucpaných pórů

Ucpané póry můžete svěřit do rukou odborníků na kosmetiku a rovněž můžete jejich výskyt ovlivnit vy sami, pokud si osvojíte pár dobrých návyků. Ať už se týkají péče o pleť nebo toho, co jíte. Důležité je pravidelné čištění a exfoliace pokožky, rovněž je fajn dávat pozor na dostatečnou hydrataci. Správně vybraný peeling je jedním z klíčů ke krásní pokožce bez černých teček. 

  • Odstraňuje odumřelé kožní buňky a podporuje přirozené dýchání pokožky stimulací krevní mikrocirkulace. Díky tomu, že se kůže prokrví se může efektivněji obnovovat. Peeling byste ale neměli provádět vícekrát než dvakrát týdně. 
  • Polotovary či vysoce zpracované potraviny nejsou pro pokožku zrovna terno. Strava bohatá na omega-3 mastné kyseliny a různé druhy ryb a zeleniny mohou pomoci vyrovnat nadměrnou produkci kožního mazu.
  • Vyhněte se příliš horké sprše a umývejte si obličej studenou vodou, pomáhá stahovat póry.

Dají se ucpané póry řešit pomocí přírodních prostředků?

Pokud chcete bojovat s nepříjemným estetickým problémem, lze to udělat přírodně. Pomůže vám zjemnění textury pleti a kosmetické suroviny, které stahují rozšířené póry. O této schopnosti se mluví například u kyseliny salicylové, která je výborným spojencem pleti bojující s nedokonalostmi obecně, a hlavně je ideální pro její účinné přirozené čištění. Je keratolytická, což znamená, že napomáhá uvolnit ucpané póry a zbavuje jich nahromaděných nečistot, zároveň podporuje zjemnění pleťové textury.

Rovněž jsou doporučovány některé druhy hydrolátů (eukalyptus globulus nebo grepfruit) a jílů. Velmi dobrým pomocníkem je také pravidelný, neagresivní peeling. Pokud si doma vyrábíte vlastní kosmetiku, je velmi důležité dbát na to, aby neobsahovala komedogenní rostlinné oleje, které ucpávají póry a brání pokožce v jejím přirozeném dýchání.

Spolehlivé ingredience domácí kosmetiky pro stažení a vyčištění pórů, jak fungují:

  • Máte-li sklony k přílišnému maštění pleti, nedokonalostem a tvorbě akné, do domácí kosmetiky se hodí přidat esenciální olej rozmarýn verbenon. Pomáhá snížit výskyt ucpaných pórů, zároveň funguje jako protizánětlivý činitel a prevence dalšího vzniku černých teček. 
  • Zinek je dalším spojencem pro regulaci nadměrné produkce kožního mazu, působí protizánětlivě, čistí pokožku a snižuje výskyt infekčních ložisek v pokožce. 
  • Pokud se nechcete složitě zaobírat nekomedogenními oleji obecně, můžete sáhnout po jojobovém oleji, který je nejpodobnější našemu kožnímu mazu a je velmi dobře snášený všemi typy pokožky. Neucpává póry a nezanechává na kůži nepříjemný mastný film, takže ta může efektivně dýchat a zbavovat se nečistot pomocí přirozené detoxikace pocením.
  • Velmi dobrou přísadou do domácí kosmetiky pro ty, kteří bojují s ucpanými póry je lopuchový extrakt. Má stahující charakter, snižuje projevy zvýšené tvorby kožního mazu, jemně a účinně čistí pleť. 

Zdroje: ncbi.nlm.nih.govaad.orgpubmed.ncbi.nlm.nih.gov

Autor: Pavlína Klaudová

Užijte si Valentýna s přírodními afrodiziaky, jejich mocná síla dodá intimní vzpruhu
Doporučená očkování do zahraničí a exotických destinací

Další články